Երեկ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հայտարարեց, որ առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին Հանրապետական կուսակցությունը մասնակցելու է Արթուր Վանեցյանի ղեկավարած «Հայրենիք» կուսակցության հետ՝ դաշինք կազմելով:
Դեռ 2020 թվականի հուլիսի 31-ին Արթուր Վանեցյանը չէր բացառել քաղաքական օրակարգով հանդիպումները Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ:
Factor TV-ի հարցին՝ թե խոսքն այն նույն Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի մասին է, որոնց ինքը՝ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնելիս, մեղադրել է կոռուպցիայի և թալանի մեջ, Վանեցյանը պատասխանել էր, որ քաղաքական գործընթացները ենթադրում են հանդիպումներ բոլոր քաղաքական ուժերի և անձանց հետ:
Առաջիկա ընտրություններում ՀՀԿ-ի և «Հայրենիքի»՝ դաշինքով մասնակցության որոշման հրապարակումից հետո, «Մեդիալաբը» Արթուր Վանեցյանի և Factor TV-ի լրագրող Նարեկ Կիրակոսյանի հարցուպատասխանի հիման վրա շարժական ծաղրանկար է հրապարակել։