Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստ է հրավիրվել, որի օրակարգում երկու հարց է՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին փաթեթը և Հարկային օրենսգրքում փոփոխության նախագիծը:
«Առաջարկվում է ընտրական գործընթացի խոչընդոտման դրույթում որպես ծանրացուցիչ նորմ նախատեսել տեղամասի արդյունքներն անվավեր ճանաչելու հետևանքը: Այլ կերպ ասած՝ եթե քվերարկության ամփոփման ժամանակ խոչընդոտում են, և դրա արդյունքում հետագայում քվեարկության արդյունքները ճանաչվում են անվավեր, խոչընդոտողներն ավելի խիստ պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն, քան այն դեպքերում, երբ ուղղակի են խոչընդոտում ընտրական գործընթացը, ու դա չի ազդում քվեարկության արդյունքների ամփոփման վրա»,- նշեց պատգամավորը:
«Այս նորմը այլևս կստիպի բոլոր անձանց, ովքեր կփորձեն քարոզարշավը խոչընդոտել, անկախ քաղաքական հայացքներից, ենթարկել պատասխանատվության»,- նշեց Հովակիմյանը:
Առաջարկվում է առանձին պատիժ նախատեսել տեղամասային կենտրոնում կամ դրա մուտքի մոտ բռնություն գործադրելու կամ դրա սպառնալիքի համար. ըստ Հովակիմյանի՝ սա հարկավոր է, որ նախկինում եղած դեպքերը չկրկնվեն, կազմակերպված բռնության փորձեր ու սպառնալիքներ չլինեն:
Հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կպատժվի  տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը վեց ամիս ժամկետով: