Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա կապակցությամբ ապրիլի 27-ին Մատենադարանում տեղի կունենա «Բարդ անցյալներ, բազում ապագաներ մարտահրավերների հանգույցում» խորագրով համաժողով:
Ապրիլի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ասաց, որ համաժողովին մասնակցելու են ոլորտի բոլոր շահագրգիռ կողմերը՝ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, իրավապահ մարմիններ, հոգևորականներ, մասնագիտական հանրության, դիվանագիտական օղակների ներկյացուցիչներ: Փորձելու են համակողմանի քննարկել մշակութային հուշարձանների պահպանությանը վերաբերող բոլոր հրատապ հարցերը:
«Այդ օրը նախատեսվում է նաև գեղարվեստական մաս, որի նպատակը ոչ այնքան համերգային ծրագիրն է, որքան իրազեկումը: «Հայփոստի» հետ համագործակցությամբ թողարկում ենք նամականիշեր պատմամշակութային հուշարձանների պատկերներով: Դրանք գնելով՝ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է իր մասնակցությունն ունենալ հուշարձանների պահպանությանը: Նամականիշերը վաճառքում են, բայց հանրային իրազեկվածության ցածր մակարդակը չի նպաստում, որ եկամուտները լինեն այնքան, որ կարողանանք լիարժեք խոսել նախագծի հաջողության մասին»,- ընդգծեց Խզմալյանը: