Չեմ կարծում, որ գերկենտրոնացված իշխանության պայմաններում կոռուպցիայի տեսանկյունից իրավիճակի լավացում կլինի. Վարուժան Հոկտանյան
Եթե մենք նայում ենք հիմնական այն ցուցանիշներին, որոնք ընդունված են, որպես կոռուպցիայի ընկալման ցուցանիշներ, ապա 2003թ-ից, երբ Հայաստանը ներգարվվեց «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլի» կոռուպցիայի համաթվի դասակարգման աղյուսակում, ոչինչ չի փոխվել, այսինքն՝ լճացման իրավիճակ է.  այսօր հրավիրված ասուլիսին ասաց «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ» (ԹԻ) հակակոռուպցիոն ՀԿ-ի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը:
«Իհարկե, շատ ավելի կոռումպացված երկրներ կան, քան Հայաստանը:  Բայց անցյալ տարի ներկայացված 180 երկրների ցանկում Հայաստանը 113-115 տեղերն էր կիսում, այսինքն՝ իրավիճակը շատ ավելի վատ է, քան շատ այլ երկրներում»,- ասաց նա՝  շեշտելով, որ այս գերկենտրոնացված իշխանության պայմաններում չի կարծում, որ կոռուպցիայի տեսանկյունից իրավիճակի լավացում կլինի: