Քաղաքացիները չարաշահումներ ու խախտումներ են հայտնաբերում, իսկ ՏՄՊՊՀ-ն չի «ֆիքսում»
Տոների ընթացքում քաղաքացիներն ահազանգում էին, որ տարբեր խանութներում ապրանքների գները «զեղչվում» են, սակայն իրականում դա խաբկանք է: Մամուլում տարբեր հրապարակումներ եղան, որ հին գնապիտակի վրա փակցվում է նոր «զեղչված» գինը, որը սակայն նույնն է, ինչ առաջ էր:
Կոնկրետ դեպքի հետ կապված՝ Factor.am-ը դիմել էր ՏՄՊՊՀ: Կառույցի մամուլի ծառայությունից մեզ ասել էին, որ կուսումնասիրեն այդ դեպքերը և խախտում իրականացրած անձիք, մեղքն ապացուցվելու դեպքում, կպատժվեն: Տոներն ավարտվեցին, սակայն ՏՄՊՊՀ մամուլի համար տոները ձգձգվում էին: Օրեր շարունակ փորձում էինք կապ հաստատել Հանձնաժողովի մամուլի ծառայության պատասխանատուների հետ, սակայն ապարդյուն:
Ի վերջո, հունվարի 11-ին գրավոր հարցում ուղարկեցինք, որի թերի պատասխանը ստացանք երեկ: Մենք հարցրել էինք, թե նախատոնական և հետտոնական շրջանում որքա՞ն և ի՞նչ բնույթի խախտումներ են հայտնաբերվել շուկայում։ Որո՞նք են եղել առավել մեծ խախտում իրականացրած խանութները կամ սուպերմարկետները և ի՞նչ պատիժ է կիրառվել նրանց նկատմամբ։ Քանի՞ շրջայց և ստուգում է արվել՝ դեկտեմբերից հունվար ընկած այս ժամանակահատվածում։
Մի քանի օր մտածելուց հետո, ՏՄՊՊՀ-ն տվեց հետևյալ պարզաբանումը՝ 2017 թվականի դեկտեմբերից մինչ այժմ Հանձնաժողովը «Երևան Սիթի», «Սաս», «Էվրիկա» և «Նոր Զովք» առևտրի կետերում օրական կտրվածքով անցկացրել է դիտարկումներ՝ մի շարք առաջին անհրաժեշտության ապրանքատեսակների իրացման գների վերաբերյալ»:
ՏՄՊՊՀ-ն նաև տեղեկացնում է, որ էլեկտրատեխնիկայի, հագուստի, կոսմետիկ պարագաների և օծանելիքի ոլորտներում գործող առևտրի կետերում իրականացվել է 9 դիտանցում և 6 հսկիչ գնում, որոնց արդյունքներն ուսումնասիրվում են: Իսկ խախտումների և պատիժների մասին՝ ոչ մի խոսք:
Մինիչդեռ հիշեցնենք՝ ՏՄՊՊՀ-ին տոներից առաջ, կառավարության նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել էր տոների ընթացաքում խստացնել շուկայի վերահսկողությունը. «Ամանորի առևտրի շրջանում մի քանի անգամ ավելանում է որոշակի ապրանքների պահանջարկը, ինչն իր մեջ պարունակում է գների անհիմն բարձրացման ռիսկեր։ Հաշվի առնելով սա և հանրության շրջանում առկա մտահոգությունները՝ հանձնարարում եմ ՏՄՊՊՀ նախագահին Ամանորին ընդառաջ խստացնել վերահսկողությունը»,- ասել էր նա։
Տոներից հետո էլ, թանկացումների ֆոնին, հանձնարարական էր տվել նաև Սերժ Սարգսյանը: Նա նշել էր, որ պատասխանատուներից ակնկալում է, պահպանելով մրցակցության պայմանները, իրականացնել առանձին ապրանքների գների բարձրացման ամենախիստ մշտադիտարկում: Նա նշել էր, որ բազմաթիվ լծակներ կան` պարզելու, թե շուկաներում տատանումներն իրոք օբյեկտիվ գործընթացների արդյունք են, թե տնտեսավարողների ագահության պատճառ: ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանն էլ, հունվարի 16-ին լրագրողների հետ զրույցում, հայտարարել էր, որ այդ պահի դրությամբ չարաշահման երևույթներ չեն ֆիքսել»: Ստացվում է, որ քաղաքացիներն ու անհատները կարողանում են ֆիքսել թանկացումներն ու խախտումները, իսկ ՏՄՊՊՀ-ին դա չի հաջողվում: