Վարչապետը հորդորում է թանկացումներին համբերատար վերաբերվել, նախագահը գնաճը չի նկատում, իսկ քաղաքացիները մտածում են արտագաղթելու մասին
Դեռ հոկտեմբերին արձագանքելով կարագի և մսի թանկացումների հետ կապված հանրային դժգոհությանը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հորդորել էր համբերատար վերաբերվել: Տարեսկզբից Հայաստանի քաղաքացիներին սպասվող ամանորյա յուրօրինակ նվերը՝ նոր թանկացումների տեսքով, համբերելու տեղ էլ չի թողնում: Հունվարի 1-ից թանկացել են բենզինը, դիզելային վառելիքն ու սեղմված գազը: Մայրաքաղաքի մի քանի բենզա- և գազալցակայաններում կատարած շրջայցի ընթացքում արձանագրեցինք՝ բենզինը թանկացել է լիտրը քսան դրամով՝ 410-ից դառնալով 430 դրամ, դիզվառելիքը՝ 380 դրամից հասել է 440 դրամի, իսկ սեղմված գազի գինը՝ 190-ից դարձել է 210 դրամ:
Կառավարությունը դեռևս չի արձագանքել թանկացումներին, ավելին՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր մեկնել է արձակուրդ:
Հիշեցնենք, որ կառավարության ղեկավարը նոյեմբերի 2-ի ասուլիսում խոստացել էր նոր Հարկային օրենսգրքի հետևանքներին անդրադառնալ այն ժամանակ, երբ դրանք գործնականում նկատելի դառնան: Թանկացումների հիմնական պատճառը հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած նոր Հարկային օրենսգիրքն է, որի հետևանքով բարձրացել են որոշ ապրանքատեսակների ակցիզային հարկի դրույքաչափերը: Գազալցակայանների և բենզալցակայանների աշխատողների փոխանցմամբ՝ ամենաշատը բարձրացել է դիզվառելիքի գինը:
«Ծառուկյան» խմբակցությունից Ազգային ժողովի փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը Factor.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեց՝ պատճառն այն է, որ դիզվառելիքն ակցիզային հարկումից անցավ ավելացված արժեքի հարկման դաշտ: Մելքումյանի կանխատեսմամբ՝ դիզվառելիքի, բենզինի ու ավտոմեքենաների լիցքավորման գազի թանկացումները կբերեն շղթայական թանկացումների:
Քաղաքացիներին ֆինանսական նոր բեռի տակ մտցնող այս թանկացումները հուսահատեցնում են: Նրանցից ոմանք մտածում են երկիրը լքելու մասին: Մինչդեռ 2040 թվականին երկրի բնակչությունը 4 միլիոնի հասցնելու խոստում տված նախագահ Սերժ Սարգսյանն առանց որևէ անհանգստության նկատել էր, թե շոշափելի գնաճ չկա:
Հավելենք, որ վաղ առավոտից Factor.am-ը փորձում էր թանկացումների հետ կապված պարզաբանում ստանալ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից, որտեղ, սակայն, կարծես թե, ամանորյա տոներից չեն դեռ վերադարձել աշխատանքային ռեժիմի: