2021 թ. նախատեսվում է ավարտին հասցնել հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի վերջին փուլի աշխատանքները, ինչը հնարավորություն կտա երկարաձգել կայանի անվտանգ շահագործումը մինչեւ 2026 թ.. գրում է Արմենպրոսը:
Տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովումը թույլ կտա հաջողությամբ եւ նախատեսված ժամկետներում ավարտին հասցնել ծրագրված աշխատանքները եւ, ինչու ոչ, մտածել նաեւ 2026-ից հետո կայանի շահագործման հնարավորությունների մասին։
Սա հատված է ՀԱԷԿ ՓԲԸ պաշտոնական հաղորդագրությունից: Շարքային ընթերցողին այն կարող է ոչինչ չասել, եւ դա բնական է: Բայց որ կարող է ոչինչ չասել որոշ՝ իրենց էներգետիկ հարցերով «փորձագետներ» համարողերին, հասկանալի չէ: Առավել եւս անհասկանալի է, երբ բարձրաձայնվում է, թե չեն հասկանում՝ ինչու է հաջորդ տարի ատոմակայանը 141 օրով կանգ առնելու: Պատերազմական այս օրերին սա մեր շատ ընթերցողների տարակուսանքն առաջացրեց: Որպեսզի հատկապես այս շրջանում թյուրըմբռնումների տեղիք չտրվի, «ՀՀ»-ն որոշ պարզաբանումներ կներկայացնի:
Տարիներ առաջ, երբ դեռ քննարկվում էր հայկական ատոմակայանի շահագործման երկարացման հարցը, եւ դրա hետ կապված ստուգումներ էին արվում, մեր ատոմային անվտանգության խորհրդի անդամները եւ նրանց թվում՝ արտերկրից տարբեր մասնագետներ, նշում էին, որ մեր ռեակտորի տիպի ռեակտոր ունեցող ատոմակայանների շահագործման երկարացման հաջողված փորձեր կան: Եվ որպեսզի կարողանանք 2026-ից հետո էլ աշխատելու մասին մտածել, անհրաժեշտ է ռեակտորի թրծում:
Կարիք չկա բացատրելու, թե սա մեր երկրի համար ինչ կենսական նշանակության հարց է: Մանավանդ այս օրերին դժվար չէ գիտակցել թե՛ աշխարհաքաղաքական գործոնը, թե՛ տնտեսական ու էներգետիկ անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունը: Այնպես որ, հաջորդ տարվա 141 օրվա կանգն անհրաժեշտ է ռեակտորի հետ կապված ստուգումների, միանգամից թրծման եւ կրկին ստուգումների համար: