ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միքայել Փաշայանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց, որ Կենտրոնական բանկի հետ քննարկում են ՀԴՄ-ները վիրտուալ դարձնելու գաղափարը:
«Դա նոր համակարգ է, որն արդեն ստեղծված է ՊԵԿ-ում և սպասում ենք, որպեսզի բիզնեսն առաջ գա և ինտեգրվի այդ համակարգի հետ։ Դա համակարգ է, որը հնարավորություն է տալու էլեկտրոնային ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններին։ Համավարակի պայմաններում մի քիչ ավելի լայնացրեցինք շրջանակը, բոլոր այն կազմակերպությունները, որոնք ծառայություն են մատուցում հեռախոսի միջոցով, պատվերներ են ստանում տարբեր եղանակներով. դա էլեկտրոնային ՀԴՄ-ն է, որն ինտեգրվում է իրենց ներսի էլեկտրոնային համակարգի հետ և տեղեկատվությունն օնլայն եղանակով ֆիսկալավորվում է ՊԵԿ-ում, և ՀԴՄ կտրոնը՝ թե՛ վիրտուալ, թե՛ թղթային ձևով կարող են տպել։ Դա ևս օգնում է, որ մեր սպառողներն ավելի հարմարավետ օգտվեն էլեկտրոնային ծառայություններից»,- նշեց նա։