«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության կողմից գազի գնի բարձրացման հայտը անհարգալից վերաբերմունք է Հայաստանի նկատմամբ։ Տնտեսության բոլոր ճյուղերը վնասներ են կրելու՝ առանց բացառության։ «Հայ-ռուսական «գազային» թնջուկը. ի՞նչ ավարտ կունենան բանակցությունները» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը:
«Սա այսօրվա Կառավարությանը մեջքից հարված է։ Այն, ինչ մենք կստանանք որպես սպառողներ, քաղաքացիներ այդ 4 դրամով, մեզ վրա չի էլ զգացվելու։ Պետք է վերջակետներ դնեն հայ-ռուսական գազային հարաբերություններում։ Մինչև հիմա տնտեսական հիմնավորում չկա՝ ինչո՞ւ է գազը սահմանում 165, և ոչ թե 100, կամ 265, կամ 300։ Երբ 2013-14 թվականներին դարձավ 156 դրամ, մեզ ասում էին, որ համաշխարհային շուկայում նավթի գինը բարձրանում է, և գազի գինը բարձրանում է նավթի հետ։ Հիմա այդ փոխկապակցվածությունը կա՞, թե՞ չկա։ Որովհետև հիմա ասում են՝ և՛ կա, և՛ չկա»,- նշեց տնտեսագետը։