Գների թանկացումն անբարեխիղճ մրցակցության հետևանքով է առաջացել, և դա մրցակցության խախտում է։ Նման պնդում արեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը այսօր ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ։
«Մենք պետք է բացատրենք, որ եթե որոշել են այս իրավիճակում սպեկուլյատիվ գործունեությամբ զբաղվել, մենք իրենց չենք դիտարկի որպես բարեխիղճ մրցակցող։ Հիմա դուք 42 մլն դրամ տուգանքը համարում եք նորմալ թի՞վ այս խախտումների շրջապտույտում»,- ՏՄՊՊՀ նախագահին հարց ուղղեց պատգամավորը։
«Նախ՝ դա այս խախտումների մասին չէր, 2019 թվի տվյալներն էին, ու համարում եմ նորմալ, որովհետև կարող էինք ուղղակի վերցնել տնտեսությունը, համատարած խախտումների համար, օրինակ՝ շորի ներմուծման հետ կապված, որ բոլորը Gucci, Louis Vuitton բրենդներն են դնում ու ծախում են, էդ մարդկանց շրջանառության մինչև 5 տոկոսը տուգանեինք, և Հայաստանում այդ սեկտորը լրիվ վերացնեինք։ Այսինքն՝ տուգանքի չափը էական չի»,- նշեց Գեղամ Գևորգյանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ անբարեխիղճ մրցակցությունը կապ չունի գնի թանկացման հետ. «Գնի թանկացմանը մենք նայում ենք, բայց միայն խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտներին կարող ենք պատժել։ Հարցն այն է, որ փոքր տնտեսվարող սուբյեկտը, հայաթի բուդկեն, կոպիտ ասած, գին է թանկացնում, մենք որևէ ֆունկցիա, առնչություն չունենք»։