«Նիկոլ Փաշինյանը փրկվեց Բրատիսլավայում՝ Սերժ Սարգսյանի բանակցված փաթեթի, փրկօղակի շնորհիվ։ Իսկ այս մեկուկես տարում իր դեգերումները, մեծամտությունը, Ղարաբաղի հարցում լոպազությունը բերել է նրան, որ համը ընկել է Ադրբեջանի բերանը»,- ՀՀԿ գրասենյակում հրավիրված ասուլիսում ասաց կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Ի պատասխան այս դիտարկման՝ լրագրողը նրան հիշեցրեց Սերժ Սարգսյանի երկու հայտարարություն՝ ռուսաստանցի լրագրող Կիսելյովի հետ հարցազրույցում հնչեցրած միտքը, թե «հայկական կողմերը՝ Հայաստանը և Արցախը, թողնում են այն տարածքները, որոնք այսօր զբաղեցված են որպես անվտանգության գոտի, մենք թողնում ենք այդ տարածքները և հեռանում», և երկրորդ հայտարարությունը Սերժ Սարգսյանը հնչեցրել է 2001 թվականի մայիսին՝ «Աղդամը մեր հայրենիքը չէ», հարց հնչեց՝ այս պայմաններում ի՞նչ բանակցված փրկօղակ նկատի ունի Աշոտյանը․ «Ցավում եմ, որ իշխանական քարոզչական մեքենան ստեղծագործական ճգնաժամի մեջ է, ինչքա՞ն կարելի է մեկուկես տարի ծամել միևնույն ծամոնը՝ շահարկելով թեզեր, որոնք կեղծ են, որովհետև հատվածական են վերցված։ Ցույց տվեք ինձ որևէ իշխանություն, որը չի ասել, որ լուծումները պետք է լինեն փոխզիջումների մեջ»։