ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը Factor.am-ի հետ զրույցում ասում է, որ եթե Սերժ Սարգսյանը 3-րդ ժամկետի գնա՝ վարչապետ դառնալով, Հայաստանն Ադրբեջան կդառնա, իսկ եթե ժողովուրդը ի նշան բողոքի դուրս գա փողոց, «Ելքը» քաղաքական պատասխանատվություն կվերցնի իր վրա այդ շարժումն առաջնորդելու մինչև վերջ:
«Հայաստանը ոչ Արդրբեջան է, ոչ Ուզբեկստան է, ոչ Բելառուս: Ամեն դեպքում մենք չունենք էդ ռեսուրսը: Սերժ Սարգսյանի 3-րդ ժամկետ գնալը հիասթափության, հուսահատության, գաղջ այնպիսի մթնոլորտ է ձևավորելու, որը որևէ կերպ վերականգնել հնարավոր չի»,- ասաց Արամ Սարգսյանը:
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահը կոչ է անում Սերժ Սարգսյանին՝ հրաժարվել վարչապետ դառնալու մտքից:  «Միթե ինքն այնքան անփոխարինելի է դարձել: Մենք պիտի Ադրբեջան չդառնանք: Սերժ Սարգսյանը պիտի սա հասկանա և չպիտի էդ քայլին գնա: Դատապարտված է այն ժողովուրդը, ով այլընտրանք չունի»,- ասաց նա:
Ինչպես հայտնի է՝ «Հիմնադիր խորհրդարանի» առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանը բանտից հասցեական դիմում է ներկայացրել հասարակական ու քաղաքական գործիչներին՝ կոչ անելով ստեղծել ազգային դիմադրության ճակատ և ժողովրդական ընդվզման նախապատրաստվել: Արամ Սարգսյանի անունը այդ ցանկում չկա:
«Ինչո՞ւ ես չկամ, որովհետև ես էն գործընթացներում, ինչը ժամանակին ծավալում էր Ժիրայր Սեֆիլյանը թե՛ «Նախախորհրդարանի՚, թե՛ «Հիմնադիր խորհրդարանի» և թե՛ «Սասնա ծռերի» կոնտեքստում այլ մոտեցում եմ ունեցել և մեր մոտեցումներն էդ առումով չեն համընկել: Էդ պատճառով էլ իմ անունը չկա»,- ասաց Արամ Սարգսյանը:
Ինքը որևէ ողբերգություն չի տեսնում դրանում. «Ավելին, ես համարում եմ, որ եթե մարդը անազատության մեջ լինելով շարունակում է պայքարել, բավական դրական է և լավ եմ վերաբերվում դրան»:  Ըստ Արամ Սարգսյանի՝ «Ելք»-ն առաջիկայում քննարկելու է Սեֆիլյանի կոչը:
Մանրամասները դիտեք Factor.am-ի հետ «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանի հարցազրույցում: