Փաշինյանի նշած՝ Գյումրիում բացվելիք կարի արտադրամասը 2017-ին «մասնակցում» էր ՀՀԿ-ի քարոզարշավին. այն բացվում է Հովիկ Աբրահամյանի ժամանակներից
Հայաստանում նախընտրական շրջան է, և բոլոր քաղաքական ուժերը ջանք չեն խնայում խոստումներ շռայլելիս: Եվ որքան հնարավոր է՝ փորձում են առատաձեռն լինել: Սակայն եղած 11 քաղաքական ուժերից առանձնակի ուշադրության են արժանանում իշխանության՝ «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական խոստումները:
Վարչապետի պաշտոնակատար, «Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 27-ին Վանաձորում հայտարարեց, որ Հայաստանում մի քանի հազար աշխատատեղեր են բացվելու, քանի որ մի քանի գործարաններ են կառուցվելու: Փաշինյանի այս հայտարարության մեջ ուշագրավ էր Գյումրիում բացվող աշխատատեղերի մասին ասելիքը: Մանավորապես, նա ասաց. «Գյումրիում, եթե ամեն ինչ գնա ըստ պլանավորվածի, կարի մեծ արտադրամաս կբացվի»:
Գյումրիում բացվող կարի արտադրամասը, մեղմ ասած, երեք վարչապետ է տեսել և մի քանի ընտրությունների քարոզարշավի է «մասնակցել»: Բանն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ակնարկում է կարի մի գործարանի մասին, որը դեռ 2014 թվականից բացում էր այդ ժամանակների վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, իսկ 2017 թվականին այդ արտադրամասի շահագործման մասին ակտիվ խոսումներ էր տալիս վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Նախ նշենք, որ այդ արտադրամսը, որը շահարկվում է վերջին երեք վարչապետերի կողմից, 2015 թվականից Գյումրիում բացվում է շվեյցարահայ գործարար, «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերության ղեկավար Վարդան Սրմաքեշի կողմից: Կառավարության որոշմամբ Գյումրու մարզային հիվանդանոցի նախկին շենքը սիմվոլիկ՝ 1000 դրամով տրվեց նշյալ ընկերությանը, որպեսզի սոցիալապես անապահով քաղաքում աշխատատեղեր ստեղծվեն: Այս արտադրամասը պետք է շահագործման հանձնվեր 2015 թվականին՝ 300 աշխատատեղով, բայց նման բան չեղավ:
2016 թվականի հունիսին Գյումրի ժամանած Աբրահամյանից լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչու՞ 2015 թվականին արտադրամասը չշահագրծվեց: «Ժամկետի մի քիչ խախտում ենք իրականացրել, ոչինչ, ներող կլինեք, կարևորը որ 300-ի փոխարեն 400 աշխատատեղ ենք ստեղծում»,- արդարացավ նախկին վարչապետն ու հեռացավ:
Այս հայտարարությունից երեք ամիս անց՝ 2016-ի սեպտեմբերին, Հովիկ Աբրահամյանը հրաժարական տվեց, իսկ այդ տեքստիլ գործարանն այդպես էլ չբացվեց:
Արդեն 2017 թվականի նախընտրական շրջանում՝ ռեբրենդինգ եղած ՀՀԿ-ի «աստղ» Կարեն Կարապետյանն էր այս արտադրամասի բացման գործընթացը ստանձնել: 2017 թվականի մարտի 27-ին նա անձամբ այցելեց կարի արտադրամաս և հայտարարեց, որ շուտով աշխատատեղեր են բացվելու: Սակայն, կրկին, այն ՀՀԿ-ի իշխանության օրոք չբացվեց:
Հայաստանում քաղաքական իրավիճակ է փոխվել, սակայն, այդ դեռևս չբացված կարի արտադրամասն այժմ էլ շահարկվում է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից: Այս առումով հավանաբար Փաշինյանի Շիրակի թիմն է թերացել, որ դաշինքի առաջնորդին պատշաճ չեն հայտնել, թե այդ կարի արտադրամասն ինչ նախապատմություն ունի և դրել են անհարմար իրավիճակի մեջ:
Ի դեպ, նշենք, որ «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերությունը, որը Հայաստանում ներկայանում է «Սաստեքս» անվամբ, մի քանի տարի առաջ տեքստիլի արտադրամաս է հիմնել Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքում: Աշխատակիցները, մեկ-երկու ամիս աշխատելուց հետո, դժգոհելով դուրս եկան աշխատանքից՝ հայտարարելով, որ ընդամենը 15-20 հազար դրամ աշխատավարձ են ստանում:
«Սաստեքսը» 2017 թվականին արտադրամաս բացեց նաև Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքում, որը ևս չի շահագործվում: Ընդգծենք նաև, որ Շիրակի մարզպետարանի մեր աղբյորները փոխանցեցին՝ Փաշինյանի նշած կարի արտադրամասը վերը ներկայացվածն է և Գյումրիում այլ արտադրամաս բացելու խոսակցություններ չկան: Մեզ միաժամանակ տեղեկացրեցին, որ նշյալ արտադրամասն էլ շահագործման է հանձնվելու ընդամենը 150-200 աշխատատեղով: