17.02.2026 | 16:59«Հայաստանում տեսնում ենք արդեն ենթակառուցվածք, ենթակառուցվածք ասելով՝ սերվերներ, բոտեր, օգտահաշիվներ, որոնք ավելի վաղ դիտարկել են գործընկերները Մոլդովայում, որոնք ավելի վաղ դիտարկել են գործընկերները Ուկրաինայում»,- այս մասին Ժողովրդավարական անվտանգության հայաստանյան երրորդ ամենամյա համաժողովի ժամանակ նշեց տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Արթուր Պապյանը։
«Եթե տեսնում ենք, որ նույն ենթակառուցվածքը այնտեղ էլ է լինում, Ուկրաինայում էլ էր լինում և մեզ մոտ էլ է լինում, անտրամաբանական է, որ մենք զուգահեռներ չտանենք, չփորձենք դրանից ինչ-որ դասեր քաղել: Մյուս կողմից նաև պարզ է, որ յուրաքանչյուր Մոլդովա իր համար Մոլդովա է, նկատի ունեմ Հայաստանը կտրուկ տարբերվում է և՛ սպառնալիքներով, և՛ դաշտով: Մեզ մոտ միշտ 90-ականների վերջերից ամենախոշոր սպառնալիքների վեկտորը եղել է Ադրբեջանը, այն աստիճան, որ հաճախ Ադրբեջանը նաև օգտագործել է ռուսաստանյան լրատվամիջոցները, ռուսաստանյան ինֆոհարթակները Հայաստանի վրա ինֆորմացիոն-տեղեկատվական գործողություններ իրականացնելու համար, և այսօր էլ դա ինչ-որ առումով իրականացվում է, մենք շարունակում ենք դա տեսնել»,- ասաց նա:
Պապյանի խոսքով՝ Մոլդովան Հայաստանից շեշտակիորեն տարբերվում է նրանով, Մոլդովայի մեծ թվով քաղաքացիներ նաև Ռումինիայի քաղաքացի են։
«Այնտեղ շատ հստակ խնդիրներ կան Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմի համատեքստում: Ռուսաստանը շատ մեծ շահեր ուներ Մոլդովայում միջամտություններ անելու։ Հայաստանում էլ, այդ մասին շատ խոսվում է, որ Եվրամիությունը հետաքրքրություն է դրսևորում, շահագրգռվածություն է դրսևորում և նույնիսկ բոլորը սկսել են իրար մեղադրել հիբրիդային ինչ-որ բաներ անելու մեջ: Սրա հետ կապված հստակ պիտի հասկանանք՝ ով է փորձում օգնել, ով է փորձում խանգարել:
Մյուս կողմից պիտի հասկանանք, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ամենախոշոր գործընկերն է, տնտեսական ամենալավ պարտնյորն է, և անընդհատ խոսել, որ ռուսները վա՜յ եկան մեզ վնաս տալու, էդ միանշանակ չի, և դա վնասակար խոսույթ է»,-ընդգծեց Պապյանը։