«Ընտրական օրենսգիրքը վերջին մի քանի տարում բավականին փոփոխությունների է ենթարկվել, եթե մենք փորձենք համեմատություն տանել 2021 թվականին ինչ ենք ունեցել և 2026-ին, ապա 30 և ավելի տոկոս փոփոխություններ ենք ունեցել, որոնք հատկապես նախընտրական շրջանին են վերաբերում»,- այս մասին նշեց քաղաքագետ Տաթևիկ Ղազարյանը։
Նրա խոսքով՝ ընտրական գործընթացներում բազմաթիվ են եղել խնդիրները, որոնք ուղղորդված շարունակվում են մինչ օրս՝ չնայած քաղհասարակության կողմից բարձրաձայնմանը։
«Առաջինը, օրինակ, վերաբերում է կուսակցությունների քաղաքական ֆինանսավորմանը: Հենց այս պահին էլ մենք տեսնում ենք՝ կան արդեն ընտրություններին պատրաստվող քաղաքական ուժեր, որոնք որ մեդիա դաշտում հանրային կերպով հնչեցնում են իրենց պատրաստակամությունը, հայտարարում են, որ իրենք պատրաստվում են մասնակցել, բայց, օրինակ, այս պահին իրենք դեռևս չեն գրանցվել որպես կուսակցություն: Ուժեր կան, չասեմ կուսակցություններ, որոնք 2026 թվականի ընտրություններին հայտ են ներկայացրել, մարզերում ունեն գրասենյակներ բացված, մեդիա գովազդներ են իրականացնում, մեծ արշավներ են իրականացնում, բայց փաստացի մենք նշված գումարների ծագումից տեղյակ չենք, թե տվյալ գումարները որտեղից են գալիս»,- ասաց քաղաքագետը: