Ներկուսակցական ընտրություններին մասնակցած ՔՊ պատվիրակներից 38-ը չի ցանկանում Նիկոլ Փաշինյանին տեսնել կառավարման երրորդ ժամկետում։ Երեք օր տևած քվարկությամբ իշխող ուժը ռեյտինգավորեց կուսակցական և անկուսակցական թեկնածուներին 2026-ի ընտրական ցուցակում ներառելու համար։ Ընտրություններին մասնակցել է 1028 կուսակցական, վավեր է եղել 932 քվեաթերթիկ։ Նրանցից 894-ն է Նիկոլ Փաշինյանի օգտին քվեարկել։ 38 կուսակցական է դեմ եղել Փաշինյանի առաջադրմանը։
Այնուհանդերձ, գործող վարչապետը վարկանիշով առաջատարն է իր ղեկավարած կուսակցությունում։ Երկրորդ տեղում պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն է՝ 780 քվեով։  Պապիկյանը ներկուսակցական ընտրություններից ընդամենը մի քանի օր առաջ հրապարակել էր պաշտպանության ոլորտի ձեռքբերումները։
Նիկոլ Փաշինյանի հեղինակած երգի ուղեկցությամբ իր պարային ունակությունը ցուցադրած առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ 13-րդ տեղից դիրքերը կբարելավի միանգամից 10 հորիզոնականով և 554 քվեով կզբաղեցնի ցուցակի երրորդ համարը՝ լինելով առաջին կին թեկնածուն։ Պապոյանն ու Միրզոյանը Ավանեսյանից հետո կլինեն ցուցակում, իսկ նրանց կհաջորդի պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը։ Այս պահի ցուցանիշներով՝ ցուցակը շարունակվում է հետևյալ կերպ․ Վահագն Ալեքսանյան, Ռուբեն Ռուբինյան, Արուսյակ Ջուլհակյան, Արայիկ Հարությունյան, Հայկ Կոնջորյան, Հասմիկ Հակոբյան։ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը 13-րդն է լինելու։
ԱԺ նախագահին հաջորդում է վերջերս երաժշտական ձգտումներով հանրությանը ներկայացած աշխատանքի և սոցալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։ Նրան հաջորդում են ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
18-րդ համարն արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն է։ Նա ցուցակի առաջին անկուսակցականն է։ Ի դեպ, 50-յակի մեջ Գալյանը միակ անկուսակցականն է։ Մարտին տեղի է ունենալու ընտրությունների երկրորդ փուլ, որին մասնակցելու են միայն  շատ քվե ստացած հիսուն թեկնածուները։
Հիշեցնենք՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» ընտրացուցակով պատգամավոր դառնալու հայտ էր ներկայացրել 274 թեկնածու։ Թե նրանցից քանիսն է անկուսակցական, ՔՊ-ից այսօր պաշտոնապես չասացին։ Factor TV-ին հայտնի դարձավ, որ խոսքը 30-33 թեկնածուի մասին է։ Նրանք ընտրություններին մասնակցելու համար ՔՊ-ին վճարել են 1,5 մլն դրամ։ 30 թեկնածուի ընդհանուր վճարած գումարը կազմում է 45 մլն դրամ։ Եվս կես մլն դրամ էլ վճարել են կուսակցական թեկնածուները, ընդհանուր՝ 122 մլն դրամ։ Այս գործընթացով ՔՊ-ն իր բյուջե մուտքագրեց շուրջ 170 մլն դրամ։ Թեկնածուները, անկախ հավաքած քվեներից և վերջնական ցուցակ ընդգրկվել-չընդգրկվելուց, այս գումարը հետ չեն ստանալու։
Անդրադառնալով երկրորդ փուլի համար ձևավորված հիսունյակին և ՔՊ գործող պատգամավորներին՝ նշենք, որ երկրորդ փուլի մրցապայքարից դուրս է մնացել ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։ Նրան հաջորդ խորհրդարանում տեսնելու ցանկություն է հայտնել 225 ՔՊ-ական։ Գագիկ Մելքոնյանը, որն անկուսակցականի կարգավիճակին վերջերս էր հրաժեշտ տվել, նույնպես երկրորդ փուլ չի անցել։ Նրանց բախտին է արժանացել նաև հանձնաժողովի նախագահներից Վաղարշակ Հակոբյանը։ ՔՊ-ում, ըստ այս արդյունքների, բավարար ռեյտինգ չունի նաև արտաքին հարբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։ Ինքնատիպ լուսանկարով քարոզարշավի դուրս եկած Խանդանյանին 282 քվե է բաժին հասել։ Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր թեզերն առանց քննարկման կիսող ՔՊ-ական պատգամավոր Էմմա Պալյանը ևս լավագույններից ցանկում չէ՝ 135 քվեով։