«Հայաստանի Հանրապետության ամբողջական ապաշրջափակման հարցը լուծվելու է։ ՀՀ-ն «Խաղաղության խաչմերուկի» վերաբերյալ ունի շատ կոնկրետ պայմանավորվածություններ, ստորագրված փաստաթղթեր, ներդրումների վերաբերյալ և, ըստ էության, ես Ալիևի խոսքը որևէ կերպ չեմ ուզում գնահատեմ և մեկնաբանեմ»,- այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
Անդրադառնալով երկաթուղին ռուսական կառավարումից հետ վերցնելու հարցին՝ պատգամավորը նշեց, որ այն պետք է կառավարման հանձնվի մի կողմի, որը ունի լավ հարաբերություններ և՛ Արևմուտքի հետ, և՛ Ռուսաստանի հետ։
«Ինչ վերաբերում է նրան, թե այդ գործողությունը կերաշխավորի՞ արդյոք դրա հետագա դրական ընթացքը, մենք չենք գնում գործողությունների, որի վերաբերյալ երաշխիքներ չունենք։ Եվ եթե վարչապետը խոսել է սրա մասին, եթե մենք մեր ռուս գործընկերների հետ նաև քննարկում ենք այս հարցը, ապա այս քննարկումները հենց ձեր նշած երաշխիքների մասին են, որ ներդրումային որևէ խոչընդոտ չլինի Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ապաշրջափակվող կամ Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծվող որևէ ենթակառուցվածքի մասով»,- նշել է նա։