Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Կավելաշվիլին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ երեկվա անկարգությունների ու իշխանության տապալման կոչերի հետևում կանգնած են արտաքին հատուկ ծառայությունները, և տեղի ունեցածը «անպատիժ չի մնալու»։
Հոկտեմբերի 4-ի երեկոյան բողոքի ակցիայի մասնակիցները փորձել են ներխուժել նախագահական պալատ, հայտարարելով «իշխանությունը ժողովրդին փոխանցելու» մասին։ Իրավապահները օգտագործել են հատուկ միջոցներ և ջրցան մեքենաներ՝ ցուցարարներին ցրելու համար։ Բախումների հետևանքով վնասվածքներ են ստացել 21 ոստիկան և 6 ցուցարար։ Նույն գիշեր ձերբակալվել է բողոքի ակցիայի հինգ կազմակերպիչ։
«Օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից կազմակերպված ուժերը վրաց քաղաքացիներին կոչ էին անում տապալել իշխանությունը։ Սա անպատիժ չի մնալու, հետևելու է կոշտ պատասխան»,-հայտարարել է Կավելաշվիլին։
Նախագահի խոսքով՝ վերջին օրերին վրաց հասարակությունը ականատես է եղել վանդալիզմի գործողությունների և այդպիսի կոչերի։
Ընտրությունների մասին խոսելիս Կավելաշվիլին նշել է․ «Ընտրությունները տեղի ունեցան ամենաբարձր ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան, և ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Վրաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին»։
Քվեարկելու իրավունք ունեին 3 513 818 քաղաքացի, բացվել էր 3061 ընտրատեղամաս։
Ընտրություններին հետևել են 28 միջազգային և 27 տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Ընտրությունները լուսաբանել են ավելի քան 73 լրատվամիջոցներ։