ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի օրինագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվեց ԱԺ եվրոպական ինտերգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում։ Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը հայտարարեց, որ նախագիծը կընդգրկվի վաղը մեկնարկելիք ԱԺ հերթական նստաշրջանի օրակարգում։ Նշենք, որ նախագծի առաջին ընդունումից հետո հարցի քվեարկությունը հետաձգվել էր։ Շուրջ երեք շաբաթ քննարկումներից հետո այն նորից ընդգրկվեց ԱԺ հանձնաժողովի նիստի օրակարգում։
Հիշեցնենք, որ փետրվարին 12-ի նիստում Ազգային Ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել էլ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։ Նախագծին կողմ էր քվեարկել 65 պատգամավոր, դեմ` 7 պատգամավոր։ «Հայաստան» խմբակցությունը չմասնակցեց քվեարկությանը։«Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ չի մասնակցելու քվեարկությանը, իսկ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեմ էր քվեարկել։ Օրենքի նախագծում նշվում է՝ ՀՀ-ն, արտահայտելով ժողովրդի կամքը, խնդիր դնելով Հայաստանը դարձնել անվտանգ, ապահով, զարգացած, բարեկեցիկ երկիր, հայտարարում է ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը: