Ինչու է դպրոցների գրադարանների կառավարումը, հաշվապահության և գնումների գործընթացն արտապատվիրակվում մասնավորին․ ԿԳՄՍՆ-ի պարզաբանումը
Նախորդ տարի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԿԳՄՍ նախարարությունում խոսելով մարզային և քաղաքային գրադարանների մասին՝ հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է դրանց կառավարումն արտապատվիրակել ոլորտում փորձ ունեցող լավագույն ընկերություններին։ Factor TV-ն փորձել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից պարզել, թե  ինչո՞ւ են որոշել արտապատվիրակումներ անել, արդեն որոշում կա՞, թե որ ընկերություններին են դրանք արտապատվիրակվելու՝ տեղակա՞ն, թե՞ միջազգային։
Նախ, նախարարությունից պարզաբանել են, որ մշակվել է համայնքներում մշակութային-ժամանցային կենտրոնի գործունեության հայեցակարգի նախագիծը: Այս նախագծով, ըստ պատկան մարմնի, մարզերի համայնքային գրադարանների հենքի վրա ստեղծվում են ժամանակակից տեղեկատվական կենտրոններ, ինչի արդյունքում ձևավորվում են արդիականացված գրադարաններ:
Այդ կենտրոնների նպատակն է ապահովել համայնքի մշակութային կյանքի ակտիվացումը, հանրային ընթերցանության, գեղագիտական կրթության զարգացումը, ինչպես նաև համայնքի բնակչության որակյալ և բովանդակալից ժամանցի կազմակերպումը:
Ինչ վերաբերում է կենտրոնների արտապատվիրակմանը, ԿԳՄՍՆ-ից հայտնել են, որ ներկայում ընտրվել են Վայոց ձորի մարզի Արենի խոշորացված համայնքի Ռինդ, Կոտայքի մարզի Նաիրի խոշորացված համայնքի Եղվարդ, Շիրակի մարզի Անի խոշորացված համայնքի Մարալիկ բնակավայրերը և Արմավիրի մարզի Արմավիր, Արագածոտնի մարզի Թալին համայնքները, որոնցում նախատեսվում է իրականացնել փորձարարական ծրագիրը:
«Մշակույթի տների նախագծերի պատրաստման և նախագծման գնման մրցույթի արդյունքում կնքվել է պայմանագիր Ռինդ, Եղվարդ բնակավայրի և Թալին, Արմավիր համայնքների մշակույթի տների նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը կազմելու նպատակով: Մարալիկ բնակավայրի մրցույթը 2 անգամ չի կայացել, որն
առաջիկայում կրկին կհրապարակվի: Կենտրոնների գործարկումը իրականացնող կազմակերպության ընտրությունը նախարարությունը ևս կիրականացնի մրցութային կարգով»,- ասված է նախարարության պատասխանում։
Բացի այս, նախատեսվում է նաև դպրոցներում վարչատնտեսական որոշ գործառույթներ ևս արտապատվիրակել, որոնց թվում են՝ հաշվապահությունը, գնումների գործընթացը։
Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում հաշվապահական հաշվառման և գնումների համակարգման ծառայությունները պատվիրակելու վերաբերյալ ԿԳՄՍ նախարարությունից տեղեկացրել են, որ գնման հայտերի հավաքագրման գործընթաց սկսելը պայմանավորված է եղել Նիկոլ Փաշինյանի  կողմից 2023 թվականի հունվարի 11-ին և 16-ին  նախարարությունում անցկացված խորհրդակցության արդյունքում կազմված արձանագրության պահանջով։
«Վարչատնտեսական գործառույթների արտապատվիրակման հարցի վերաբերյալ դպրոցների և մարզերի հետ քննարկումներ տեղի են ունեցել դեռևս 2021 թվականից, երբ
«Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխությունների կատարման ժամանակ երկու անգամ հանրային քննարկում է կազմակերպվել, ինչպես նաև հարցը բազմիցս քննարկվել է ուսումնական հաստատությունների տնօրենների հետ տեղի ունեցած խորհրդակցությունների ընթացքում: Հանրային քննարկման է ներկայացվել
նաև «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2023 թվականի հունվարի 12-ի N 57-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը: «Հանրակրթության մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ պետական ուսումնական հաստատությունում վարչատնտեսական գործընթացի կառավարումն իրականացնում է ուսումնական հաստատության համակարգողը կամ լիազոր մարմնի պատվիրակած իրավաբանական անձը՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով»,- մանրամասնել են նախարարությունից։
Վարչատնտեսական գործառույթների արտապատվիրակման առնչությամբ էլ պատասխանել են, որ համապատասխան ընկերությունները դեռևս ընտրված չեն. դրանք որոշվելու են նախարարության կողմից կենտրոնացված կարգով բաց մրցույթի արդյունքում: