Հուլիսի 24-ին Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանն ընդունել է Կանզասի ազգային գվարդիայի գեներալ-ադյուտանտի տեղակալ և Կանզասի բանակի ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադային գեներալ Էնթոնի Մոհաթի գլխավորած պատվիրակությանը․ տեղեկացնում են ՆԳՆ-ից։
Ողջունելով հյուրերին՝ Կամո Ցուցուլյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ արդյունավետ համագործակցությունը և շարունակական աջակցության համար շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը։
Նա մատնանշել է քիմիական, կենսաբանական, ճառագայթային և միջուկային անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության կողմից իրականացված համագործակցության ծրագրի հաջող ավարտը, որի շրջանակում նախորդ տարի Կանզասի ազգային գվարդիայում փրկարար ծառայողներն ու Գվարդիայի քաղաքացիական աջակցման թիմի անդամներն անցկացրել են համատեղ վարժանքներ։
Կամո Ցուցուլյանը ողջունել է ԱՄՆ կառավարության որոշմամբ Կանզասի ազգային գվարդիային համագործակցության ծրագրի փոխանցումը և ընդգծել ընթացիկ ձեռքբերումները։
Նա մասնավորապես անդրադարձել է Փրկարար ծառայությունում Գվարդիայի քաղաքացիական աջակցման թիմի անդամների հետ անցկացված բազմոլորտ առաջնային կարիքների գնահատմանը և դասընթացներին, որոնք հնարավորություն են տվել համատեղ արձանագրել կարիքները և խնդիրների վերաբերյալ նախանշել առաջնային լուծումներ։
Փրկարար ծառայության տնօրենը հետաքրքրվել է Կանզասի ազգային գվարդիայի՝ արտակարգ իրավիճակների կառավարման, հրդեհների կանխարգելման և արագ արձագանքման գործիքակազմով։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ պատվիրակության ղեկավար Էնթոնի Մոհաթը ողջունել է երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը, որի շրջանակում փորձագիտական մակարդակով Փրկարար ծառայության հետ անցկացվող միջոցառումները տալիս են դրական արդյունքներ։
Էնթոնի Մոհաթը անդրադարձել է Կանզասի նահանգում Ազգային գվարդիայի կողմից արտակարգ իրավիճակների կառավարման մոդելին և արագ արձագանքման համակարգային մոտեցումներին։
Նա ներկայացրել է որոնողափրկարարական և հրդեհաշիջման աշխատանքներում անձնակազմի ներգրավվածության և տեխնիկական համալրվածության մանրամասներ։
Էնթոնի Մոհաթը ընդգծել է արտակարգ իրավիճակների հրամանատարության ատեստավորման գործընթացի կարևորությունը և հետաքրքրվել Հայաստանում փրկարար ծառայողների մասնագիտական կարողությունների բարելավմանն ուղղված միջոցառումներով։
Հանդիպմանը կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու և ընդլայնելու ակտիվ համագործակցությունը։