Կան ուժեր, որոնք չեն ցանկանում ՀՀ սահմանների կայունություն և սահմանների անվտանգության բարձրացում, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ պետաիրավական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը։
«Հակված եմ այն կարծիքին, որ մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի ունենանք հնարավորինս հստակ, իրավականորեն ընդունելի սահմանագծված սահման բոլոր հարևանների հետ, որը հիմնված է լինելու Ալմա-Աթայի սկզբունքների վրա։ Որոշ ուժեր փորձում են գործընթացներին միջամտելով՝ վիճեցնել գործընթացը, բայց փոխվստահությունը հարևաների հետ բավականին երկարատև գործընթաց է։ Ինչ վերաբերում է տավուշցիներին, եթե ինչ-որ մեկը չի եղել Նախիջևանի սահմանին, ապա ասեմ, որ այնպես չէ, որ Երևանը սահմանից շատ հեռու է, երկորդը՝ որևէ մեկը չի ցանկանում թշնամուն բերել ՀՀ տարածք, միանշանակ, պետք է ելնենք այն սկզբունքից, որ պետք է իրավականորեն ընդունելի սահմանազատված սահման ունենանք՝ հիմք ընդունելով այն վարչական սահմանները, որ եղել են Խորհրդային Միության փլուզման օրը»,- ասաց պատգամավորը։