Անթալիայի  դիվանագիտական 3-րդ համաժողովում ընթացող «Խաղաղություն, զարգացում և փոխկապակցվածություն Հարավային Կովկասում» պանելային քննարկմանը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացին։
«Ռուբենին ու Հիքմեթին լսելով  պարզ է դառնում՝ ինչքան զգայուն է իրավիճակը ու բարդ են բանակցությունները»,-ասել է Քըլըչը։ Ըստ նրա՝ պետք է միջոցներ ձեռնարկել կողմերի միջև վստահության ամրապնդման համար։  Եվ կենտրոնանալ կետերի վրա որոնք միավորում են, ոչ թե բաժանում, հակառակ դեպքում  ավելի մեծ հեռավորություն կլինի։
«Տարածաշրջանում դրամատիկ ու ստրատեգիական փոփոխություններից հետո պետք է օգտագործել հնարավորությունը։ Տարածաշրջանից դուրս պարտադրված լուծումները արդյունավետ չեն, որը մենք տեսել ենք Միսկի գործընթացում։ Տարածաշրջանում կայունությունն ու անվտանգությունը կարևոր է ոչ միայն երեք երկրների, այլև Եվրատլանտյան տարածաշրջանի համար»,-ասել է Քըլըչը։