«Արցախի կորստից հետո որոշել էի, որ Հայաստանում չեմ ապրելու, անգամ տուն չէի փնտրում, բայց երբ ադրբեջանական անցակետում հանդիպեցինք հայ սահմանապահներին, երբ կամավորականները մեր մեքենան լցրեցին սննդով, հասկացանք, որ հայրենիքում ենք: Ես տարհանման ողջ ճանապարհին չէի արտասվել մինչև այդ պահը»,-Factor TV-ի հետ զրույցում պատմում է ջութակահար, զբոսավար, Ստեփանակերտի «Բարդակ» փաբի հիմնադիր Ազատ Ադամյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստան գալու հաջորդ օրը, երբ շրջեց Երևանով, ամենուր լսեց Արցախի բարբառը, երբ իրեն աջակցեցին, աշխատանք առաջարկեցին, արդեն որոշեց մնալ հայրենիքում:
«Ինձ ուժ է տալիս այս ջերմ ընդունելությունը: Բայց մեդիաներով այնպես էին տարաբաժանել հայաստանցիներին ու արցախցիներին, որ մենք էլ էինք համոզվել: Եկանք Հայաստան, նոր տեսանք, որ իրականությունը լրիվ այլ բան է: Եթե այդ տարաբաժանումները շարունակվեն, դա արդեն կհանգեցնի Հայաստանի մասնատմանը»,-ասում է մեր զրուցակիցը:
Նա խոսում է արատավոր երևույթների մասին, որոնք եղել են թե´ Արցախում, թե´ Հայաստանում. «Հիմա շատ արցախցիներ դժգոհում են, որ այստեղ տան վարձերը բարձր են, բայց 2020-ին էլ, օրինակ` Ստեփանակերտում, իրենք էին տան վարձերը բարձրացրել Արցախի մյուս բնակավայրերից տեղահանվածների համար: Մենք ամեն սեղանի շուրջ կենաց խմելիս ասում ենք, որ պետք է դառնանք բռունցք, բայց ընդամենը մատեր ենք` մեկումեջ ծալած»:
Ազատ Ադամյանը շեշտում է, որ արցախցին նույնիսկ այս դժվարին պահին չպետք է դադարի աշխատասեր լինել. «Կա մի մեծ վտանգ, որ արցախցիները կսովորեն նպաստներին, նայեն, թե կողքից ով ինչ-որ բանով կօգնի, իսկ եթե չօգնեն` նեղանան ու հայրենիքից գնան: Չպետք է դա թույլ տալ»: