«Միջանցքի» ծրագրից չե՛ն հրաժարվել՝ հիմա Անկարան է այն առաջ մղում. մոլորեցնող հայտարարություններ են՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» ՀՀ ինքնիշխան տարածք ճանաչելը․ Արմեն Պետրոսյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հայաստանը չէր կարող մերժել 3+3 ձևաչափով հանդիպումը Թեհրանով, ՀՀ-ի մանևրի հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են։ Factor TV-ին տված հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնում տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ, արևելագետ Արմեն Պետրոսյանը։
Նրա կարծիքով՝ եթե չլիներ պաղեստինյան հակամարտությունը, գոնե կարելի էր ձգձգել այդ ձևաչափով հանդիպումը։
Արմեն Պետրոսյանն անդրադարձել է նաև Բաքվի կողմից բանակցությունների արևմտյան հարթակները բոյկոտելու, Թեհրանում 3+3 ձևաչափով հանդիպմանն Արևմուտքի արձագանքի, Բրյուսելում առաջարկվող հանդիպման, բայց մինչ օրս ժամկետի և օրակարգի բացակայության, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը» որպես ՀՀ ինքնիշխան տարածք ճանաչելու՝ Բաքվից հնչող հայտարարությունների իրական լինելու և Ադրբեջանի, Թուրքիայի ու ՌԴ-ի «միջանցքային» հավակնությունների, Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմական ոլորտի համագործակցության խորացման և այլ հարցերի մասին։