Ոչ մի իրավական արդարացում չկա՝ թույլատրելու Ադրբեջանին արհամարհել միջազգային իրավունքը։ Ըստ միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Շիֆբաուերի՝ այդ պարտավորություններից է, մասնավորապես, միջազգային դատարանների որոշումների կատարումը, ինչպիսին է ՄՔԴ-ի և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որոնց իրավասություններն ընդունված են Ադրբեջանի կողմից։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը, չնայած դատարանների որոշումներին, փակ է պահել Լաչինի միջանցքը՝ այդպիսով վտանգելով ԼՂ էթնիկ բնակչության ապրելու իրավունքը։
Շիֆբաուերը նաև նշել է, որ չնայած Ադրբեջանը թույլատրել է Լաչինի միջանցքով հայ բանկչության անցումը ՀՀ, սակայն ՀՀ-ից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ անցումը փակ է, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը չի կատարել երկու կողմից Լաչինի միջանցքը բաց պահելու՝ դատարանի որոշումը։
«Դատարանների այս որոշումը վերաբերում է ԼՂ էթնիկ հայ բնակիչներին։ Նրանք հավաքականորեն պաշտպանված են միջազգային իրավունքի համաձայն՝ ժողովուրդների հավասար իրավունքների և ինքնորոշման սկզբունքով։ Բացի այդ, Եվրոպայի խորհրդի փոքրամասնությունների կոնվենցիայի շրջանակը սահմանում է այս հայեցակարգի որոշակի իրավունքներ: Ադրբեջանը հանդիսանում է այս պայմանագրի մի մասը»,- հայտարարել է Շիֆբաուերը։