«Սասնա Ծռեր» խմբավորման անդամ, ՊՊԾ գնդի գրավման գործով ազատազրկված Վարուժան Ավետիսյանի որդու՝ Դավիթ Ավետիսյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի գործով նախաքննությունն ավարտվել է։ Ավետիսյանի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանի խոսքով՝ քննության ավելի քան երեք ամիսների ընթացքում քննչական գործողություններ գրեթե չեն կատարվել, ավելին՝ ամենակարևոր առերեսումն Ավետիսյանի հետ քննիչի կողմից նշանակվել է ոչ թե Փաշինյանի, այլ նրա անվտանգության աշխատակիցների հետ, որից իրենք հրաժարվել են։
Միջադեպը տեղի էր ունեցել հուլիսի 2-ին Երևանի Անգլիական այգում։ Ըստ Դավիթի՝ ինքը պատահմամբ հանդիպել էր վարչապետին և նրա տիկնոջը։ Նրանց կողքով անցնելիս թեթև հրել էր Փաշինյանին և ասել՝ պատասխան է տալու զոհված ընկերների համար։ Դրան հաջորդել են անվտանգության աշխատակիցների և ոստիկանների գործողությունները։
Դավիթին բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժին և ձերբակալել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին վիրավորանք հասցնելու կասկածանքով։ 65 ժամ անց տղան ազատ է արձակվել, սակայն կասկածանքը փոխարինվել է մեղադրանքով․ Դավիթ Ավետիսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել խուլիգանության հոդվածով։ Թեև նախաքննության ավարտից հետո պաշտպանական կողմին դեռևս չի տրամադրվել մեղադրական եզրակացությունը, սակայն պաշտպանի խոսքով՝ մեղադրանքն անհեթեթ է։
Պապիկյանի դիտարկմամբ նախաքննական գործընթացը ևս սահուն չի անցել։ Ըստ նրա՝ շուրջ երկու ամիս որևէ գործողություն չի իրականացվել, սակայն, քննության ժամկետը լրանալու ժամանակ քննիչը հավելյալ մեկ ամիս է խնդրել, որը տրամադրվում է միայն բացառիկ դեպքերում։
Պաշտպանի գնահատմամբ հարցաքննված վկա ոստիկանների և Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցների ցուցմունքներում էական հակասություններ կան։
Եթե Դավիթ Ավետիսյանը մեղավոր ճանաչվի այս պահին առաջադրված հոդվածով, նրան սպառնում է պատիժ՝ տուգանքով՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ ութսունից հարյուր հիսուն ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով։