Ընթանում է ԱՀ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի ասուլիսը:
Անդրադառնալով հարցին, թե լինելով ընդդիմադիր քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ, բարձրագույն պաշտոնում իր ընտրվելը արդյոք նշանակում է, որ քաղաքական ուժերի միջև կա կոնսենսուս երկրի համար այս օրհասական պահին,  Արցախի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը նշեց․ Եթե չլիներ քաղաքական կոնսենսուս, համախոհություն չլիներ, դժվար թե լիներ այդ որոշումը։ Իմ թեկնածության շուրջ համախմբվել է խորհրդարանական 4 քաղաքական ուժ, բայց չի կարելի ասել, թե մյուս քաղաքական ուժը՝ Միասնական հայրենիքը արմատապես դեմ է։ Դեմ քվեարկելը չի նշանակում՝ դեմ լինել։
Նշենք, որ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Դավիթ Իշխանյանն օգոստոսի 7-ին ընտրվել է Արցախի ԱԺ նախագահ: Նա հավաքել է 22 կողմ, 9 դեմ ձայն։
Դավիթ Իշխանյանի թեկնածությանը դեմ է քվեարկել Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի գլխավորած՝ «Միասնական Հայրենիք» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունը: Խորհրդարանական մյուս խմբակցություննրը կողմ են քվեարկել Իշխանյանի թեկնածությանը։