«Ոչ թե կոռուպցիայի դեմ պայքարում ենք, այլ կանխարգելում, որը մեծ նշանակություն ունի»,- լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով հայտարարագրերի համակարգի և կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին լրագրողների հարցերին՝  նշեց Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը։
«Այն պատժողական, ագրեսիվ ակնկալիքը, որ կա կոռուպցիայի դեմ պայքարի առնչությամբ, վերաբերելի և վավեր չէ կանխարգելման մանդատին, որը դաստիարակում և ձևափոխում է քաղաքացու վարքագիծը: Այն պահանջում է ոչ թե պատիժ, այլ գործընկերություն, որպեսզի անձը փոխի իր վարքագիծը, որը պահանջում է ոչ թե մեկ օր, մեկ տարի, այլ երկար ժամանակ»,- նշեց Հարությունյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ստացվո՞ւմ է կոռուպցիան կանխարգելել Ռոբերտ Քոչարյանների ընտանիքին պատկանող՝ վիճահարույց ճանապարհով ձեռք բերված «Կոնգրես» հյուրանոցում միջոցառումներ կազմակերպելով՝ Հայկուհի Հարությունյանն արձագանքեց. «Ձեզ եմ հարցը տալիս: ՀՀ ԱԺ շենքը, որտեղ այս պահին գտնվում ենք, կառուցվել է Սովետական միության ժամանակ, և համակարգը բնութագրվել է որպես ամենաավտորիտար համակարգերից մեկը:
Արդյոք ժողովրդավար ձևով ձևավորված խորհրդարանում համապատասխան զեկույցներ ներկայացնելը վկայո՞ւմ է, որ մենք ժողովրդավարության ընթացքի մեջ ենք, թե՞ ոչ»: