Ադրբեջանն ուզում է հնազանդեցնել ԼՂ-ի հայությանը՝ ստիպել իր գերիշխանությունը․ վճռորոշ են առաջիկա ամիսները․ Արման Մելիքյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Այսօր ԱՄՆ-ում Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների եզրափակիչ նիստն է տեղի ունենում։
ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը երեկ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ հանդիպումից հետո Թվիթերում գրել է․ «Մենք ողջունում ենք առաջընթացը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը գրանցել են բանակցություններում, և խրախուսում ենք շարունակական երկխոսությունը»։
Կա՞ շանս, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը պայմանավորվածության գան, օրինակ՝ ճանապարհային քարտեզի շուրջ։ Արտակարգ և լիազոր դեսպան, Արցախի նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանը Factor TV-ին տված հարցազրույցում ասում է, որ եթե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ցեղասպան քաղաքականությունից հետ կանգնի, խնայի ադրբեջանցիներին, հնարավոր է ԼՂ-ի հարցում կարգավորման հասնել։
«Ես կարծում եմ, որ բռնության աճը կշարունակվի, և ՀՀ-ն իր անվտանգությունը պիտի ապահովի՝ պատրաստվելով իր դեմ հնարավոր ռազմական գործողություններին։ Ալիևը չի գիտակցում՝ փակվել է Ադրեբջանի հաջողության պատուհանը։ Ինքը կարող է ռազմական գործողության դիմել, հաջողության հասնել, բայց դա Բաքվի համար բացասական հետևանքների կբերի։ Ադրբեջանը ստացել է առավելագույնը, հիմա եկել է պարտքերը տալու պահը, ժամանակը սպառվել է»,- ասաց Արման Մելիքյանը։