Հանրակրթական դպրոցների առարկայական չափանիշներն ու դպրոցական դասագրքերի բովանդակությունը շարունակում են մնալ մասնագետների ուշադրության կենտրոնում, քանի որ դեռևս խնդիր է դրանք միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելը։
«Հայ ժողովրդի պատմության դասագրքեր. սրբագրելով նորագույն պատմությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, անդրադառնալով այս խնդրին, նշեց, որ մեր օրերի մասին գրելը բավականին դժվար է, քանի որ դա դառնում է լրագրություն։
«Մեր օրերի մասին գրելը բավականին դժվար է, քանի որ այն դառնում է լրագրություն, այն դառնում է հրապարակախոսություն և ոչ թե պատմություն, և այդ իմաստով քաղաքական ուժերի առկայության, կուսակցական կարծրատիպերի պարագայում դասական պատմություն գրելը բավականին դժվար է»,- ասաց Աշոտ Մելքոնյանը և նշեց, որ  իշխանությունների կարծրատիպերի պարագայում դասական պատմություն գրելն անհնար է։