Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել բոլորիդ Հայաստանում՝ Դիլիջանում, կայուն ֆինանսավորման վերաբերյալ այս կարևոր համաժողովում։ Այսօր մենք կարող ենք քննարկել կայուն ֆինանսավորման հրատապ անհրաժեշտությունը և դրա դերը երկարաժամկետ կայունության հասնելու գործում:
Ամենամեծ մարտահրավերները, որոնց մենք բախվում ենք ներկայումս, ինչպիսիք են` կենսաբազմազանության կորուստը, կլիմայի փոփոխությունը, աղքատությունը և սոցիալական անհավասարությունը, անկասկած, պահանջում են հրատապ գործողություններ, և ես կարծում եմ, որ դրանց լուծման գործում կայուն ֆինանսավորումը կարող է ունենալ կարևորագույն դերերից մեկը:
Մենք նպատակաուղղվելու ենք կայուն զարգացման նպատակներին ֆինանսական ներդրումների միջոցով՝ դրանք համապատասխանեցնելով սոցիալական հավասարությանը և ֆինանսական պատասխանատու գործելակերպին։
Կարծում եմ, որ ֆինանսական հաստատությունները և առհասարակ գործարար համայնքը կարող են վճռորոշ դեր խաղալ կայուն զարգացման հասնելու գործում: Ֆինանսական հաստատությունները կարող են ինտեգրել բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման նկատառումներն իրենց որոշումների կայացման գործընթացներում և խթանել կայուն աճը, նվազեցնել բնապահպանական և սոցիալական ռիսկերը: Սա մեզ հնարավորություն կտա նպաստել ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը:
Այսօր մենք հիանալի հնարավորություն ունենք ուսումնասիրելու կայուն ֆինանսավորման ներկա վիճակը և քննարկելու սպասվող մարտահրավերներն ու հնարավորությունները: Ոլորտի բարձր մակարդակի փորձագետներն ու մասնագետները կկիսվեն իրենց գիտելիքներով և փորձով այնպիսի կենսական կարևոր թեմաների շուրջ, ինչպիսիք են` կանաչ ֆինանսները, կլիմայական ռիսկերի կառավարումը և կայուն հաշվետվությունները:
Կցանկանայի նաև նշել, որ կայուն ֆինանսավորումը ոչ միայն վերականգնվող էներգիայի և կանաչ տեխնոլոգիաների մեջ ներդրումն է, այլ նաև սոցիալական հավասարության խթանումը և տնտեսական աճի օգուտների արդարացի բաշխման ապահովումը: Այս կատեգորիան պահանջում է համապարփակ մոտեցում, որը հաշվի կառնի բոլոր շահագրգիռ կողմերի կարիքները, ներառյալ մարգինալացված խմբերը, աշխատակիցները և տեղական համայնքները:
Այնուամենայնիվ, մենք պետք է գիտակցենք, որ կայուն ֆինանսավորումն ինքնանպատակ չէ և չի շտկելու բոլոր խնդիրները։ Թեև դա կարևոր գործիք է, որը կարող է օգնել մեզ շարժվել դեպի ավելի կայուն ապագա: Մենք բոլորս ունենք մեր սեփական դերն այս գործում և պետք է անենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է կայուն ֆինանսավորումը խթանելու համար: Եվ կապ չունի՝ մենք քաղաքականություն մշակողներ ենք, ֆինանսական ինստիտուտներ, թե բիզնեսի ներկայացուցիչներ։
Որպես վերջաբան՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մասնակիցներին և բանախոսներին այսօր այս գեղեցիկ առողջարանային Դիլիջան քաղաքում մեզ միանալու համար։ Հուսով եմ, որ այս համաժողովը ևս մեկ հնարավորություն կլինի մտքեր փոխանակելու և միմյանցից սովորելու, թե ինչպես խթանել կայուն ֆինանսավորումը և հասնել պայծառ ապագայի: Միասին մենք կարող ենք ստեղծել մի աշխարհ, որն ավելի արդար և կայուն է բոլորի համար: Մեր վերջնական նպատակն է` կերտել իմաստալից ապագա բոլորի համար»: