• Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր ագրեսիայի ակտ է որակել Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը, թե Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և համաձայնվի Ադրբեջանի պայմաններով դելիմիտացիա իրականացնել, հակառակ դեպքում՝ ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու:
• Վարչապետը նաև հայտնել է, որ Ադրբեջանը Արցախի Թալիշ գյուղում ավերել է հայերին պատկանող տները և այնտեղ ադրբեջանցիների համար տներ է կառուցում։ Չնայած այս ամենին՝ Փաշինյանը պնդել է, թե խաղաղության պայմանագիր լինելու է և այն լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա:
• ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, թե Հայաստանն ու Ադրբեջանը շուտով կարող են խաղաղության համաձայնության հասնել: ԱՄՆ Կոնգրեսում նա պնդել է, թե կա բարենպաստ հնարավորություն, որը թույլ է տալիս փաստացի ավարտին հասցնել խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստումը
• Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար  Կատրին Կոլոննան նախօրեին հայտարարել է, որ ծրագրում է ապրիլի ընթացքում այցելել Ադրբեջանի և Հայաստանի մայրաքաղաքներ՝ հիշեցնելու քաղաքական լուծման անհրաժեշտության, հրադադարի անհրաժեշտության մասին,  ինչի շուրջ երկու կողմերը պարտավորություն են ստանձնել, և ընդգծելու, որ ուժի կիրառման սպառնալիքներն անընդունելի են։