ՊՆ-ն հերքեց հրադադարի խախտման մասին Բաքվի պնդումները․ Միրզոյանի վրա հարձակվողներից մեկը կալանավորվեց․ Լուրեր
22.02.2023 | 13:05- ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները փետրվարի 21-ին և լույս 22-ի գիշերը կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան և արևմտյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
- ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ և բողոքել է, որ «Բրյուսելի որոշումը՝ Հայաստանում տեղակայել ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը, ունի հստակ աշխարհաքաղաքական ֆոն, որը չի նպաստում Հարավային Կովկասում իրական կայունացմանը»։ Ռուս պաշտոնյան նշել է, որ տվյալ նախաձեռնության շուրջ Բաքվի և Երևանի միջև կոնսենսուս չկա։
- 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո Արարատ Միրզոյանի վրա հարձակման գործով կյանքից զրկելու փորձի մեղադրանքով ձերբակալվել և կալանավորվել է մեկ մարդ։