Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանն ու ներքին գործերի նախարար Ահմադ Վահիդին քննարկել են Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա իրականaցված հարձակումը, հաղորդում է IRNA գործակալությունը։
Նշվում է, որ երկու գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև հարձակման դրդապատճառը։
Հարձակման վերաբերյալ Թեհրանի քրեական դատախազի պաշտոնակատարն ասել է, որ զինված անձը Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակվել է անձնական դրդապատճառներով։ Մոհամմադ Շահրիարին ընդգծել է, որ ուրբաթ Իրանի ժամանակով 08:00-ին մի տղամարդ հրազենով հարձակվել է Ադրբեջանի դեսպանատան վրա, ինչի հետևանքով սպանվել  է մեկ մարդ, ևս երկուսը վիրավորվել են։
Հարձակվողը նաև պնդել է, որ իր կինն այցելել է Ադրբեջան և տուն չի վերադարձել։ Դեսպանատուն բազմաթիվ այցերից և ոչ մի արձագանք չստանալուց հետո այսօր առավոտյան հարձակվողը որոշեցել «Կալաշնիկով» ինքնաձիգով գնալ դեսպանատուն։ Նա նշել է, թե մտածում է, որ իր կինը դեսպանատանն է և հրաժարվում է իր հետ հանդիպել։