Ս.թ. հունվարի 18-ին Միչիգանի հայ համայնքը հանդիպեց սենատոր Գարի Փիթերսի (Դեմոկրատ, Միչիգան) հետ և քննարկեց մարդասիրական ճգնաժամն Արցախում՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակման հետևանքով, հաղորդեց Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար):
«Մենք մեծապես գնահատում ենք սենատոր Փիթերսի աջակցությունն ու բարեկամությունը և անհամբեր սպասում ենք աշխատել իր և իր գործընկերների հետ՝ ապահովելու, որ Լաչինի միջանցքը բաց է, և որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում իր գործողությունների համար», – հայտարարեց Համագումարի նահանգային տնօրեն Ջոն Ջամջենյանը։
«Ռոջեր Բասմաջյանի կողմից կազմակերպված հանդիպումը ճիշտ ժամանակին հնարավորություն ընձեռեց մեզ կիսվելու համայնքի մտահոգություններով և հրատապ գործողությունների անհրաժեշտությամբ՝ Արցախի հայ ժողովրդին օգնելու համար»,– հավելեց Համագումարի նահանգային խորհրդի նախագահ Քորին Խեդերյանը:
Հայ համայնքը շարունակում է ահազանգել Լաչինի միջանցքի մեկ ամսից ավելի արգելափակված լինելու մասին, ինչը հանգեցրել է Արցախի հայ ժողովրդի համար կործանարար մարդասիրական ճգնաժամի։ Անցյալ շաբաթ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ սենատոր Բոբ Մենենդեզը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) և Սենատի Զինված ծառայությունների հանձնաժողովի նախագահ սենատոր Ջեք Ռիդը (Դեմոկրատ, Ռոդ Այլենդ), նամակ ուղարկեցին վարչակազմին՝ «Բայդենի վարչակազմից պահանջելով ուժեղացնել ջանքերը՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի մեկամսյա արգելափակմանը», և «Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել քաղաքացիական բնակչության հասանելիությունը սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների նկատմամբ արգելափակելու համար»: