Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան կազմակերպել է «Գենդերային բռնության կանխարգելումը Հայաստանում» խորագրով ազգային համաժողովը։ Միջոցառումը տեղի է ունենում «Կին իրավապաշտպանները քայլեր են ձեռնարկում գենդերային բռնության դեմ Հայաստանում» 2020-2022 թթ․ ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ։
Համաժողովի շրջանականերում ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։ Ըստ դեսպանի՝ ժամանակն է, որ Հայաստանը վավերացնի Ստամբուլյան կոնվենցիան, որն առաջարկում է կանանց դեմ բռնության պայքարի համար նախատեսված իրավական դաշտ։
«Ժամանակն է, որ Հայաստանը վավերացնի Ստամբուլյան կոնվենցիան, որն առաջարկում է պայքարի համար նախատեսված միջավայր և իրավական դաշտ։ Մենք միասին պետք է ոտքի կանգնենք այն մարդկանց դեմ, ովքեր ասում են, որ սա սխալ քաղաքականություն է։ Մեզ անհրաժեշտ է հստակ հակախտրական իրավական դաշտ։ Սա այն է, ինչի կարիքը մենք ունենք այստեղ՝ Հայաստանում»,- հայտարարել է Անդրեա Վիկտորին։