Խորհրդարանում քննարկվում է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասինԱռաջարկվում է նախատեսել բոլոր պատգամավորների համար Ազգային ժողովի նիստում երդման տեքստի տակ պարտադիր ստորագրում:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի, Արփինե Դավոյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը նպատակ ունի հրապարակային տրված հանդիսավոր երդմամբ անձանց մոտ ավելացնել իրենց պաշտոնով պայմանավորված պատասխանատվության գիտակցումը: Հանրությանը տրված երդումը ապագայում կծառայի որպես բարեխիղճ, օրինական եւ պատասխանատու վարքագծի կարեւոր բաղադրիչ:
«Ի՞նչ կլինի, եթե որևէ պատգամավոր չերդվի ու չստորագրի երդման տեքստի տակ․ Ազգային ժողովում հարց հնչեցրեց իշխանական պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը՝ դիմելով զեկուցող Ալխաս Ղազարյանին։
Ղազարյանն ընդգծեց, որ օրենսդրորեն որևէ պատժամիջոց նախատեսված չէ, սակայն ժողովրդի վերաբերմունք ավելի մեծ պատժամիջոցը և երդվելուց հրաժարված պատգամավորը այլևս չի ստանա ժողովրդի քվեն։