«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը կատարում է Հավաքական անվտանգության խորհրդի հանձնարարությունը՝ տեղում իրավիճակը գնահատել և իր գնահատականը ներկայացնել։ Երեկ մենք հանդիպում ենք ունեցել, և ինքը ներկայացրել է, թե ինչ եզրակացությունների են հանգել։ Ես այդ եզրակացությունների համատեքստում մեր դիտողություններն եմ ներկայացրել և առաջարկությունները։ Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի Հայաստան այցելության և դիտորդական առաքելության աշխատանքի արդյունավետության մասին։
«Մեծ հաշվով որոշումները կայացնում է ոչ թե ՀԱՊԿ քարտուղարը, այլ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը։
Շատ կարևոր է՝ ՀԱՊԿ-ը հստակ քաղաքական գնահատական ձևակերպելո՞ւ է իրավիճակի վերաբերյալ, թե՝ ոչ։
Հայաստանի ագրեսիայի ակտը պետք է արձանագրվի և Հայաստանի ագրեսիայի ակտի վերացման հստակ ճանապարհային քարտեզ պետք է ներկայացվի։ Սա պետք է լինի կարմիր գիծը, որը դե յուրե ֆիքսված է, և ՀԱՊԿ-ի անկյունաքարն է։
Եթե որևէ մեկը գա վերջնական եզրակացության, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման չկա, չնայած այդպիսի եզրակացության գալու ոչ մի հիմք չկա, ինքը կարձանագրի, որ ՀԱՊԿ պարզապես չկա»,- նշեց Փաշինյանը։