Իշխանափոխությունից հետո քաղաքական դաշտում չեն դադարում քննարկումները արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու  անհրաժեշտության շուրջ:
Ազգային ժողովում մեծամասնություն հանդիսացող և իրեն ընդդիմադիր հռչակած Հանրապետական խմբակցությունը թեև պաշտոնական դիրքորոշում չի հայտնել արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, սակայն խմբակցության առանձին գործիչներ հայտարարում են՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու նպատակահարմարություն չեն տեսնում:
Կառավարության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն, իր թիմակիցների հետ միասին շարունակում է պնդել՝ խորհրդարանական ընտրությունները առաջնահերթություն են: Ավելին՝  նշում են, որ քննարկում են այն բոլոր տարբերականներ, որոնք հնարավորություն կտան սահմանադրական ճանապարհով հասնել արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը:
Այնուամենայնիվ, ինչպիսի՞ քաղաքական իրավիճակ կստեղծվի երկրում, եթե արտահերթ ընտրություններ տեղի չունենան:
Թեմայի շուրջ Factor.am-ը զրուցել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի, ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանի, ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանի, ԱԺ ՀՀԿ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի և ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Լենա Նազարյանի հետ: