Փաշինյանը՝ խաղաղության օրակարգի, արցախցիների շահերի մասին․ ԱԳՆ-ից հերքել են Ալիևի խոսքերը․ Լուրեր
29.04.2022 | 17:02- Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը երկու կառավարությունների ֆինանսատնտեսական բլոկների հետ խորհրդակցություն են արել, որի ընթացքում Փաշինյանն ասել է, որ խաղաղության օրակարգն ամենևին էլ պարտության օրակարգ չէ: Փաշինյանը նաև ասել է․ «շատ կարևոր սկզբունք կա, որ արցախցին ապրի Արցախում, իրեն համարի արցախցի, ղարաբաղցի և հայ»:
- Նույն խորհրդակցության ժամանակ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Արցախի հայությունն ընդունում է խաղաղության օրակարգը, քանի որ արցախցիներից ավելի շատ խաղաղության գին իմացող երևի թե չկա: Բայց պետք է ֆիքսել, որ շարժման առաջին օրվանից սկիզբ դրված ինքնորոշման իրավունքից շեղվելու որևէ ուղղություն չեն տեսնում:
- Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հերթական հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել մայիսին Բրյուսելում։
- Ալիևի այս հայտարարությանը արձագանքել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։ Խոսնակ Վահան Հունանյանն ասել է, որ Բրյուսելում նման հանդիպման մասին այս պահին տեղեկատվություն առկա չէ։