Անվտանգության ռազմավարության փաստաթուղթը ավելի շատ հարցեր է առաջացրել, քան լուծումներ առաջարկել․ վերանայման կարիք կա․ փորձագետ. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
2020թ. ընդունվել է Անվտանգության ռազմավարության նոր փաստաթուղթ: «Այդ փաստաթուղթը ներառում է հեղափոխությունից ի վեր հնչեցված դիրքորոշումներ մոտեցումներ դիտարկումներ, բայց որևէ կերպ այս փաստաթուղթը չենք կարող որակել որպես ազգային անվտանգության ռազմավարություն: «Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային ոլորտի մարտահրավերները և Սահմանադրությունը» խորագրով փորձագիտական քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց ռազմաքաղաքական հարցերով փորձագետ Արմինե Մարգարյանը:
«Այս փաստաթուղթն ընդունվեց պատերազմից 1-2 ամիս առաջ: Այն թիրախային ազդակներ չէր պարունակում, օրինակ այն մասին, որ կարող է պատերազմում ներգրոծություն ունենալ նաև Թուրքիան … Այս փաստաթուղթն ավելի շատ հարցեր է առաջացրել, քան լուծումներ առաջարկել: Փաստաթղթի վերանայման կարիք կա, և վերանայումը չպետք է լինի ձևական»,- նշեց  Մարգարյանը: