ՏԱՐԱԿԱՐԾԻՔ. ԵՏՄ-ից դուրս գալու պահանջը «անլուրջ խոսակցությո՞ւն», թե՞ «օրվա հրամայական»
ԵՏՄ անդամ Հայաստանում ռուսերենին պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ տալու` Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի առաջարկից հետո վերստին հնչեցին կոչեր` Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու վերաբերյալ: Աժ «Ելք» խմբակցության ներկայացուցիչներից նշեցին, որ առաջիկայում հնարավոր է հանդես գան ԵՏՄ-ից դուրս գալու նախաձեռնությամբ:
Հիշեցնենք, որ նման նախաձեռնությամբ 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հանդես եկավ նաև «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավար Խաչատուր Քոքոբելյանը: Նրա առաջարկը, սակայն, ԱԺ- օրակարգ չմտավ:
Արդյոք Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին ապահովո՞ւմ է զարգացման խոստացված հեռանկարները, ադյոք ԵՏՄ-ից դուրս գալը ճի՞շտ որոշում կլինի, և այդ դեպքում ի՞նչ այլընտրանք կարող է ունենալ Հայաստանը: Այս թեմայի շուրջ Factor.am-ը զրուցել է «Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության» նախագահ Արամ Սարգսյանի և «Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի» հիմնադիր Ստյոպա Սաֆարյանի հետ։