16.02.2026 | 14:35Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը Սահմանադրությամբ և գործող օրենսդրությամբ ունի իրեն վերապահված գործառույթներ, պարտականություններ և լիազորություններ։ Այս մասին Factor TV-ի հարցին ի պատասխան ասուլիսում հայտարարեց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ անդրադառնալով «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններին։
«Այս օրենքի փոփոխությամբ մենք պարզապես կարգավորող պետական մարմնին տալիս ենք նոր լիազորություն՝ մշակել ենթաօրենսդրական իրավական ակտեր, իրենց ներքին փաստաթղթերը, որոնցով կարձանագրվի կամ կսահմանվեն, թե օրինակ` ինչ է նկատի առնվում ասելով ներքաղաքական կյանքին միջամտություն»,- ասաց Հայրապետյանը։
Միաժամանակ, նախարարը նշեց, որ իր կարծիքով, օրինակ, եթե «Բի-Բի-Սի»-ն Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ Երևանի փողոցներում հարցումներ իրականացնի և տեսանյութը հեռարձակվի ՀՀ տարածքում, դա չի կարող դիտարկվել որպես ներքաղաքական կյանքին միջամտություն, եթե լրագրողները կամ թղթակիցները չեն հնչեցնում սեփական քաղաքական գնահատականները։