Զրահաբաճկոնները, որոնց վաճառքի մասին Ադրբեջանին հայտարարեց Թրամփը, կարելի է գնել ցանկացած զենքի խանութում․ Լեոնիդ Ներսիսյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Խաղաղ ատոմային էներգիայի ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համագործակցությունն անհամեմատ ավելի նշանակալի նվաճում է, քան Ադրբեջանին զրահաբաճկոնների վաճառքի մասին հայտարարությունը, Factor TV-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց ռազմական փորձագետ, APRI Armenia-ի ավագ խորհրդական Լեոնիդ Ներսիսյանը։
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նշած զրահաբաճկոնները կարելի է ձեռք բերել ցանկացած զենքի խանութում, մինչդեռ խաղաղ ատոմային էներգիայի ոլորտում գործընկերությունը ռազմավարական նշանակություն ունի և արտացոլում է Երևանի ու Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունների որակապես նոր մակարդակը։ Ներսիսյանի խոսքով՝ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմական համագործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ նորություններ կարելի է ակնկալել արդեն 2026 թվականին։
Փորձագետը նաև ուշադրություն հրավիրեց հայկական բանակում տեղի ունեցող նշանակալի փոփոխությունների ուղղությամբ։ Նա ընդգծեց, որ հին և նոր համազգեստներն անհամեմատելի են՝ դրանք բոլորովին այլ որակի են։ Որպես վառ օրինակ՝ Ներսիսյանը նշեց, որ նոր համազգեստի մեկ կոշիկն ավելի թանկ է, քան հին համազգեստի ամբողջ հավաքածուն։
Խոսելով գնումների քաղաքականության մասին՝ Լեոնիդ Ներսիսյանը կարծիք հայտնեց, որ Հայաստանի համար գլխավոր փոփոխությունը եղել է զենքի և սարքավորումների աղբյուրների դիվերսիֆիկացիան։ Միևնույն ժամանակ, նա նշեց, որ ռազմական կրթության ավելի շատ հնարավորություններ են ի հայտ եկել, ինչն անձնակազմի մասնագիտական ​​հմտությունների համակարգված կատարելագործման հիմք է ստեղծում։ Ուկրաինայում պատերազմի ավարտից հետո, ըստ Ներսիսյանի, հետաքրքիր կլիներ ուկրաինացի հրահանգիչներին ներգրավել Հայոց բանակում աշխատանքում։
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հնարավոր սրացմանը՝ փորձագետը կարծիք հայտնեց, որ հակամարտության դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, կլինեն օդային հարվածներ, այլ ոչ թե լայնածավալ ցամաքային գործողություն: Ներսիսյանի գնահատմամբ՝ ԱՄՆ նպատակները կարող են տատանվել ուժի ցուցադրումից մինչև ռեժիմի ֆիզիկական վերացումը, ընդ որում՝ գործողության առաջին օրը, ամենայն հավանականությամբ, ուղղված կլինի Իրանի ՀՕՊ համակարգի ճնշմանը: Փորձագետը նաև նշեց, որ Իրանը չի կարողանա լուրջ վնաս հասցնել ԱՄՆ-ին նման ռազմական գործողության ժամանակ։