Էստոնիան բարձր է գնահատում «ՀՀ-ի խաղաղության առաջմղման Ադրբեջանի ջանքերը»
Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնան ադրբեջանական իշխանամերձ APA գործակալության հետ զրույցում հայտարարել է, որ բարձր են գնահատում «Ադրբեջանի ջանքերը՝ Հայաստանի հետ խաղաղության գործընթացն առաջ մղելու հարցում»։
«Էստոնիան վճռականորեն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղությանը և կայուն համագործակցությանը նպաստող բոլոր նախաձեռնություններին: Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի ջանքերը՝ Հայաստանի հետ խաղաղության գործընթացն առաջ մղելու հարցում: Այս օգոստոսին Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հայտարարությունը դրական ազդանշան է, որը ցույց է տալիս երկու կողմերի հանձնառությունը հարաբերությունների կարգավորմանը և բարիդրացիական հարաբերություններին»,- ասել է նա։
Պաշտոնյան հավելել է՝ Էստոնիան հույս ունի, որ այս դինամիկան կշարունակվի՝ հանգեցնելով Վաշինգտոնյան համաձայնագրերի իրականացմանը, տրանսպորտային ուղիների բացմանը և երկարաժամկետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը:
«ԵՄ շրջանակում, այդ թվում՝ TRIPP նախաձեռնության միջոցով, Էստոնիան աջակցում է կապակցման բարելավման նախագծերին, ենթակառուցվածքային օգնությանը և վստահության ամրապնդման գործողություններին, որոնք կարող են ամրապնդել խաղաղությունը»,- հայտարարել է Էստոնիայի ԱԳ նախարարը։
Նա նաև նշել է, որ Էստոնիան պատրաստվում է Ադրբեջանում դեսպանատուն բացել, քանի որ Բաքուն կարևոր գործընկեր է Հարավային Կովկասում՝ ինչպես Էստոնիայի, այնպես էլ ԵՄ-ի համար։
Հավելենք, որ նախօրեին Ցահքնան Բաքվում հանդիպել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ու ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովին։