ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչներն արագ արձագանքման այց են իրականացրել քրեակատարողական հիմնարկ և առանձնազրույց ունեցել Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության գործով կալանավորված Նարեկ Օհանյանին։ Այս մասին FactorTV-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՄԻՊ գրասենյակից։
Հիշեցնենք, օրեր առաջ Armlur.am-ը տեղեկություն էր տարածել, որ Օհանյանի նկատմամբ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում բռնություն էր գործադրվել։ Ըստ մամուլի՝ բռնությունը գործադրվել է մենախցից ընդհանուր խուց տեղափոխվելուց հետո, ինչից հետո նրան կրկին տեղափոխել են մենախուց։
Ի՞նչ է կատարվել իրականում հիմնարկում. FactorTV-ն դիմեց Քրեակատարողական ծառայությանը, սակայն մամուլի քարտուղար Նոնա Նավիկյանը տեղեկություն չտրամադրեց՝ պարզաբանելով՝ իրավասություն չունեն նման տեղեկություն հայտնելու։ Ուստի դիմեցինք Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ խնդրելով նշել՝ այցելե՞լ են Օհանյանին, ՄԻՊ գրասենյակը դրական պատասխան տվեց։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում հոկտեմբերի 13-ին զանգվածային լրատվության միջոցների և սոցիալական մեդիայի մշտադիտարկման արդյունքում տեղեկություն է ստացվել առ այն, որ քրեակատարողական հիմնարկում ազատությունից զրկված անձը ենթարկվել է բռնության։ Հրապարակման նույն օրը պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից: Բացի այդ, պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչներն արագ արձագանքման այց են իրականացրել քրեակատարողական հիմնարկ, ազատությունից զրկված անձի հետ անցկացվել է առանձնազրույց, որի մանրամասները խորհրդապահական են և հրապարակման ենթակա չեն»,- նշեց ՄԻՊ խորհրդական Արթուր Ասլանյանը։
Նշենք՝ ավելի վաղ Նարեկ Օհանյանի պաշտպան Վահան Հովհաննիսյանը հերքել էր այդ տեղեկությունները։
«Նարեկ Օհանյանը հարցաքննվել և հերքել է իր նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ մամուլում տեղ գտած լուրերը: Նա չի պահվում մենախցում: ՔԿ ծառայության աշխատակիցներն իրենց պարտականությունները կատարել և կատարում են պատշաճ կերպով»,– գրել էր նա։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 23-ին Արմավիրի մարզի Մերձավան բնակավայրում սպանվեցին Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը և նրա ընկերը՝ քրեական ոստիկան Կարեն Աբրահամյանը: Գործով կալանավորվեցին Մերձավանի բնակիչներ Նարեկ Օհանյանն ու Գևորգ Հարությունյանը: Նարեկ Օհանյանը փետրվարի 5-ին Մերձավանում սպանված Գրիգոր Օհանյանի եղբայրն է։
Նարեկ Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել սպանությանն օժանդակելու, իսկ Գևորգ Հարությունյանին՝ սպանության, սպանության փորձի և զենքի ապօրինի շրջանառության հոդվածներով: