Այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, Վրաստանում անցկացվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ: Քվեարկության գործընթացը սկսվել է ժամը 08:00-ին և կավարտվի ժամը 20:00-ին․ գրում է 1tv.ge-ն։
Երկրում բաց է 3 061 ընտրատեղամաս, որոնցից 2 284-ը կլինեն էլեկտրոնային, իսկ 777-ը՝ ավանդական, այդ թվում՝ 10-ը ընտրատեղամաս, որոնք ստեղծվել են բացառիկ դեպքերում ՝ քրեակատարողական հիմնարկներում:
Մունիցիպալ ընտրությունների ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 3 513 818, այստեղից 3 130 348 ընտրող հնարավորություն կունենա մասնակցել ընտրություններին էլեկտրոնային տեխնոլոգիաներ: Մինչև 47 000 երիտասարդ հնարավորություն կունենա մասնակցել ընտրություններին առաջին անգամ 60 754 ընտրող դիմել է ընտրական վարչություն՝ փոխադրելի քվեատուփի խնդրանքով:
Հոկտեմբերի 4-ի ընտրություններին գրանցված է 12 քաղաքական կուսակցություն, որոնց քվեաթերթիկում դասավորությունը հետևյալն է.
1. «Հայրենիք, լեզու, հավատք»;
3. «Պահպանողականներ Հանուն Վրաստանի »;
5. «Մեր միասնական Վրաստան»;
7. «Ազատ Վրաստան»;
8. «Վրաստանի հայրենասերների դաշինք»;
9. «Հզոր Վրաստան – Լելո»;
11. «Վրաստան»;
12. «Կանաչների կուսակցություն»;
14. «Ժողովրդական կառավարություն»;
25. «Գախարիան Հանուն Վրաստանի»,
36. «Գիրչի»;
41. «Վրացական երազանք – ժողովրդավարական Վրաստան»։
Բացի այդ, Թբիլիսիում գրանցված է քաղաքապետի ինը թեկնածու։ Թբիլիսիի քաղաքային խորհրդի ընտրություններին բոլոր 12 քաղաքական կուսակցությունները ներկայացրել են կուսակցական ցուցակներ։ Թբիլիսիից բացի, մնացած 63 մունիցիպալիտետներում գրանցված է քաղաքապետի 112 թեկնածու, այդ թվում՝ նախաձեռնող խմբերի կողմից առաջադրված չորս թեկնածու։
Ինչ վերաբերում է տեղական մեծամասնական ընտրատարածքում գրանցված մեծամասնական թեկնածուներին, ապա ընդհանուր առմամբ գրանցվել է 2 228 թեկնածու, այդ թվում՝ 32 թեկնածու՝ առաջադրված նախաձեռնող խմբերի կողմից։ Թբիլիսիում կա 160 թեկնածու։
Ընտրական գործընթացը կհետևեն 28 միջազգային և 27 տեղական կազմակերպությունների դիտորդներ։ Ընտրությունները կլուսաբանեն 73 լրատվամիջոցների մոտ հազար ներկայացուցիչներ։