Դատապարտում ենք Սյունիքի մարզում և Երևանում տեղի ունեցած դաժան բռնությունները՝ ուղղված կնոջ և նրա եղբոր նկատմամբ․ Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիա
Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան հայտարարություն է տարածել՝ կապված Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի նախկին ղեկավար Վարուժան Մարտիրոսյանի երկու երեխաներին ծեծի ենթարկելու առնչությամբ։
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան խորը մտահոգությամբ է արձագանքում հունիսի 17-ին Սյունիքի մարզում և Երևանում տեղի ունեցած խիստ անթույլատրելի դեպքին, երբ, ըստ հաղորդման, Սյունիքի մարզի գյուղապետերից մեկի կողմից դաժան ծեծի է ենթարկվել 34-ամյա կին Մ. Մ.-ն, իսկ նրան ուղեկցող եղբայրը՝ 39-ամյա Կ. Մ.-ն, հետագայում հարձակման է ենթարկվել Երևանում՝ Խաղաղ Դոնի փողոցում, մի խումբ անձանց կողմից։
Այս դեպքը ոչ միայն ծայրահեղ դաժանություն է, այլ նաև խորը մտահոգություն է առաջացնում՝ կապված պետական պաշտոնյաների կողմից հնարավոր իշխանության չարաշահման, ինչպես նաև կանանց նկատմամբ շարունակական բռնությունների հանդուրժման և անպատժելիության հետ։ Տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ բռնության գործողությունները կազմակերպվել են Տաթև գյուղի վարչական ղեկավար Գոռ Մինասյանի կողմից, պահանջում են անհապաղ և թափանցիկ հետաքննություն։
Մենք խստորեն դատապարտում ենք այս դաժան և արժանապատվությունը ոտնահարող արարքները՝ անկախ դրանց իրականացնողի սոցիալական դիրքից կամ պաշտոնեական կարգավիճակից։ Բռնությունը երբեք չի կարող արդարացվել, իսկ պաշտոնեական դիրքը չպետք է ծառայի որպես հարթակ՝ անձնական հաշիվներ լուծելու համար։