24news.am կայքի լրագրող Մերի Մանուկյանի նկատմամբ ոստիկանի կողմից բռնության դեպքով այս պահին վարույթ նախաձեռնված չէ։ Քննչական կոմիտեից Factor TV-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ դեպքի առթիվ հաղորդում չեն ստացել։
Հարցին՝ արդյոք Դատախազությունն ուսումնասիրե՞լ է մամուլի հրապարակումները՝ վարույթ հարուցելու հարցը որոշելու համար, Դատախազությունից Factor TV-ին պատասխանեցին, որ գրավոր դիմենք։
«Դու ի՞նչ ես ուզում, դու ի՞նչ ես ուզում, դիմե՛ք լրատվական ծառայություն»,- բղավում է ոստիկանը, ապա պահանջում լրագրողից՝ չխոչընդոտել իրեն։ Մերի Մանուկյանը պահանջում է իր հետ հանգիստ խոսել։ Շուտով ոստիկաններն իրենց գործընկերոջը հեռացնում են լրագրողի մոտից։ Լրագրողը փսրձում է այլ ոստիկաններից պահանջել, որ իր վրա բղավող ծառայողին հեռացնեն տարածքից, ինչից հետո բղավող ոստիկանը հարվածում է Մերի Մանուկյանին։
Այս միջադեպից հետո լրագրողին հարվածած ոստիկանն ազատվել է Ոստիկանությունում ծառայությունից, սակայն ոստիկանի վերը նշված պահվածքը միայն կարգապահական խախտում չէ։
Քրեական օրենսգրքի 237-րդ հոդվածով սահմանվում է լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը։
Տվյալ դեպքում ոստիկանի արարքը առերևույթ համապատասխանում է 237-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներին, այն է՝ լրագրողին տեղեկություն տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ նրա մասնագիտական օրինական գործունեությունն այլ կերպ խոչընդոտելը, որը կատարվել է լրագրողի նկատմամբ բռնություն գործադրելով։
Օրենսգրքի հիմնական հասկացություններում բռնությունը բացատրվում է որպես այլ մարդու նկատմամբ նրա կամքին հակառակ կամ կամքն անտեսելով, դիտավորյալ ֆիզիկական ներգործություն գործադրելը կամ այդ եղանակով նրան ֆիզիկական վնաս պատճառելը, այսինքն՝ ոստիկանի կողմից ցանկացած ֆիզիկական ներգործություն արդեն իսկ պետք է դիտարկել որպես բռնություն։
Ընդ որում՝ անգամ այն դեպքում, երբ լրագրողն անձամբ հաղորդում չներկայացնի, մամուլի հրապարակումը կարող է հիմք լինել՝ քրեական վարույթ հարուցելու համար։